ASZTROLÓGIA
***
Copyright Kozmosz '2000
A progressziók értelmezése VIII.
(kivonat az Asztrológiai Praktikumból - KOZMOSZ 2000)

Két egymással fényszögben lévő planéta az általuk elfoglalt házak értelmében különösen, illetve kölcsönösen jelzi, meghatározza egymást. Ezért van minden fényszögnek kettős jelentése, aszerint, hogy a kettő közül melyikre vonatkoztatjuk. Az állatövi jeleknek tágabb értelmük és általánosabb jelentőségük van, mint a planétáknak, mert bennük erőnövekedésben lévő planéták urainak - és jeltrigon többi jel urainak fajtáját magukban egyesítik. A jelek mindig uraik kozmikus helyzete szerint hatnak, de nem azok lokális determinációja szerint.
Ezek a determinációs tan alapvonásai és ezekkel a fenntartásokkal kell kezelni a tengelyek, házcsúcsok és planéták direkciós támpontjait.

A tranzitokról

Tranzitnak nevezzük azt a körülményt, amikor egy planéta radix és progresszív planétapozíciókon, Asc-en, MC.-n valamilyen születés utáni időben áthalad. Az angol gyakorlati asztrológusok rendszerint csak a külső bolygók tranzitjait veszik figyelembe (a Marsot csak akkor, ha retrográd).
Tranzitoknak tulajdonképpen a r. Nap, r. Hold, a radix planéták, r. MC., r. Asc., és r. Szerencsepont felettieket nevezik. Kisebb hatásúaknak ezek bizonyos fényszögpontjainak tranzitját tekintik.
A pr. Nap, pr. Hold, pr. M.C., pr. Asc. és pr. Szerencsekerék tranzitjait Bailey "ingress"-eknek - magyarul : belépéseknek nevezi.
Sepharial szerint a tranzitok a lunárprogresszusoknak és lunációknak vannak alávetve és önállóan csak akkor működnek, ha ezek vele összhangban vannak vagy ha a tranzit idején sem lunárprogresszus, sem lunáció nem működik.
Raphael megjegyzi: kétségtelen, hogy planéták tranzitjai, a r. Nap, r. Hold és radix planéták felett semmilyen hatást sem fognak gyakorolni, ha egyidőben valamilyen direkció hatása nem érvényesül, amely a tranzitot kiváltja. Ezt már Placidus leszögezte primum mobile-jében.

Tranzitok a radix házakon keresztül

Raphael azon a nézeten van, hogy a radix bolygók feletti tranzitok hatástalanok, ha egyidőben azonos természetű bázisos direkciók vagy lunárprogresszusok nincsenek. A planéták házakon keresztüli tranzitjainak jelentős fontosságot tulajdonít, mert szerinte ilyen tranzitok úgy értékelhetők, mint egy planéta jelenléte egy házban - a tranzitok ottani kozmikus helyzete szerint. Tehát itt sem lehet egyszerű recept - másolással boldogulni.


Morin tanai a tranzitokról

Morin úgy mondja:" ... a születési kép minden direkciójával a szülött jövőbeli lehetőségeinek az összességét mutatja csupán, ahogy azokat a jelölők és ígérők meghatározzák. Ezek a jelzett lehetőségek és események valósággá csak akkor válnak, ha valamilyen kiváltó okok is fennforognak.
Ilyenek - mint ahogyan azt az asztrológiai megfigyelések és tapasztalatok igazolják - a bolygók tranzitjai, amelyek saját radix jelentőségüknek és az általuk tranzitált helynek megfelelően hatnak, nemcsak akkor, amikor azon ténylegesen áthaladnak (konjunkció), hanem akkor is, ha ez csak fényszögeik által  történik."
Megfelelő tranzitok tehát legalább ugyanannyira szükségesek, mint az előkészítő okok - direkciók, revolúció, - mert utóbbiak csak akkor hathatnak, ha kiváltó okok segítségünkre jönnek.
Morin azon a nézeten van, hogy az összes planétának a születési kép különböző helyein - planétákon, házcsúcsokon - áthaladó tranzitjai figyelemmel kísérendők, mert a születési kép összes helyei két szempontból fontosak.

1.- mint jelölők. Az összes planéták, a házcsúcsok (közülük különösen a sarokházak csúcsai) és a Szerencsepont.

2.-  mint ígérők.  Az összes bolygók, ígérőpontjaik és antisciáik. Az utóbbiakat rendszerint elhanyagolják, mert igen komplikálják az eljárást és nem nyújtanak egészen biztos támpontokat.

Minden planéta lehet jelölő és ígérő. Jelölője olyan dolgoknak, amire a radix determinálja, - ígérője olyan dolgoknak, amelyeket csak a jelölőhöz irányuló direkciója révén valósít meg.
Minden planéta megtartja egész állatövi vándorlása alatt azt a jelentőséget, amelyet a születési képbeli pozíciója, más planétákhoz és az egyes házakhoz való kapcsolatai által felvett és tranzitjai által e jelentősége szerint gyakorol állandó hatást a szülöttre - észrevétlenül, amíg a radix üres helyei felett halad, észrevehetően, ha megszállt helyen áthalad, - a legjobban pedig akkor, ha ezeken a direkciók vagy revolúciók révén kiváltó hatáshoz jut.
Ezáltal válik valósággá az, amit a direkciók és revolúciók a lehetőségek állapotában tartanak és ezáltal találkozik a szülött olyasvalamivel, ami a tranzitáló planétának és a tranzitált helynek megfelel.
Ha egy planéta saját radix-pozíciója felett áthalad,  úgy abból egy olyasfajta esemény adódik, amilyent a planéta azon a helyen jelez.
Ha egy planéta a radix egyik jelentőségteljes helyét tranzitálja, meg kell vizsgálni, hogy a tranzitor és a tranzitált hely determinációja a radixban egy ugyanazon ügyre vonatkozik-e. Ha ez az eset áll fenn, akkor valami egyértelmű fog történni, ami a tranzitált hely radix jelentőségének megfelel. Ha azonban a két jelentőség ellentmondó - azaz a tranzitor jelentősége ellentétben van a tranzitált hely jelentőségével - úgy ez gátlást, kárt, balsorsot jelez. Ha tehát egy kártevő egy kedvező hely felett halad át,  úgy a kedvezőtlenbe keveri a kedvezőt, és ha egy jótevő egy kedvezőtlen helyet tranzitál, úgy a szerencsétlenségbe még egy kis szerencsét hoz.
Az erő, amely a tranzitnak (tranzitor és tranzitált hely) ily kétféle hatásának végeredményét eredményezi mindkét tényezőtől függ, és ez teljessé csak a kettő együttműködése által lesz.
Morin felteszi a kérdést, hogy vajon minden tranzit hatásos-e amely a radix helyek felett áthalad és miként hatnak a történendőkre. Az első kérdésre nemmel felel. Hogy nem minden tranzit hatásos, azt abból is láthatjuk, hogy a Nap minden évben, a Hold minden hónapban áthalad a radix összes helyein. Ennek dacára nem minden évben vagy hónapban történik olyasmi a szülött életében, ami a tranzitált helyek jelentőségének megfelelne. Így pl. a Vénusz minden évben legalább egyszer tranzitál minden radix-helyet. A vonatkozó kedvelt elméletek szerint ez mindannyiszor szórakozásokat, érzéki örömöket hozna, ahányszor a Vénusz az Asc.-t tranzitálja. Ez azonban bizonyára nem mindig tapasztalható. Gyakrabban érezhető egy ilyen tranzit, ha a Vénusz a radix 5. házának ura és jó kozmikus helyzetben van.  De azonos direkció vagy revolúció nélkül ez a tranzit sem fog észrevehetőbb eredményt hozni.
Egy további kérdés, hogy a planéták az általuk tranzitált helyekre saját jelentőségüket ráruházzák-e vagy ezek jelentőségét ők veszik-e át.
A tranzitor és a tranzitált hely bizonyos fokig mint üzlettársak összedolgoznak egy üzletben, hogy a szülött  életében egy bizonyos eseményt kimunkáljanak és nem csupán esszenciális természetük szerint, hanem radixbeli determinációjuk szerint is. Ha pl. a Mars, mint a 8. Ház ura az Asc-en vagy születési urán áthalad, úgy mindkettőt nemcsak eszenciális marsi természete szerint determinálja - amit  Morin egyszerű determinációnak nevez - hanem mindenekelőtt életveszélyre vagy halálra, mert radixbeli 8. házbeli  determinációja által halált hozó erőhöz jutott, amelyet hatásosan kifejt, ha konjunkció vagy rossz fényszög révén olyan radix hellyel jön kapcsolatba, amely az életvégre nézve jelentős. Tehát Asc. vagy a születés ura. Ha ugyanis egy radix hely tranzit által tulajdonképpeni jelentőségével ellentétesen lesz determinálva, úgy diszharmonikus változások várhatók, amelyeket a jelölők - itt az Asc., vagy a születés ura - jelzett. Példánkban ezek szerint diszharmonikus változások, amelyek a szülött életét érintik és így itt a tranzit különösen veszélyesnek minősítendő, mert a halált hozó befolyások egyenesen az élet ellen irányulnak.
Miután továbbá a Mars radix determinációját állandóan megtartja, halált hozuó hatását különböző módon, különböző eseményeken keresztül fejtheti ki. Pl. tettek, harcok, szenvedélyek, stb. által. Ha tehát az ilyen jelölők egyikét tranzitálja - akár konjunkció, akár rossz fényszög által - úgy ettől a jelölőtől egy esemény általános formája tekintetében bizonyos jelentőséget kap, amiből halál vagy életveszély származhat.
Ha tehát a Mars az Asc. felett áthalad, úgy ezzel indíttatva lesz halált vagy betegséget hozó erejét a szülött temperamentumán, szervezetén, vele született tulajdonságain, stb. keresztül érvényesíteni, ha pedig az MC.-n halad át, cselekményeken, vállalkozásokon, méltóságokon stb. keresztül kifejezésre juttatni.
Morin fontosnak tartja, hogy a solár revolúciók helyeinek tranzitjai is figyelembe legyenek véve, mert tapasztalata igazolta, hogy planéták hatásaik kezdeti napján haladnak át az évi horoszkóp megfelelő helyein. Ezek a tranzitok  tehát itt éppen úgy, mint a radixban, egyszer mint lehetőségek, másszor mint tényleges okok működnek. Utóbbit olyan esetekkel kapcsolatban, amelyeket a revolúció órájában a bolygóállás bizonyos fokig rányom, rávés a szülöttre, előbbit, amennyiben a befolyások rávésődnek, illetve  a befolyások rávésődése az év folyamán egyáltalán várható eseményektől függnek. Miután a solár revolúció bolygóállása önmagában csak lehetőségeket tartalmaz, szükséges, hogy valamilyen hatásos ok azokat tényleges kialakulásra bírja. Ilyen hatásos okok a revolúciós kép valamilyen fontos helye feletti tranzitok, és ez különösen a Nap tranzitja. Természetes, hogy a radix egyes helyei feletti tranzitok még hatásosabbak. Egy további kérdés: szükséges-e tranzitoknak megfelelő direkciókkal vagy revolúciókkal való összetalálkozása az embert érő minden eseménnyel kapcsolatba? Morin ezt a kérdést csak  feltételesen igenli. A mindennap kis eseményeivel kapcsolatban ilyen összetalálkozást nem tart szükségesnek. Erről hozzávetőlegesen ezt mondja: kétségtelen, hogy az ember életében előfordulnak olyan események és változások, amelyek a szülött kedélyállapotát különösen érintik, mint pl. veszélyes betegségek, háború, állásból, rangból való visszaesés, stb. Előfordulnak továbbá események, amelyek kisebb jelentőségűek, mint dühkitörések, rossz hangulat, rövid, kevésbé veszélyes betegségek és hasonlók. De mindezeknél a szülöttben rejlő hajlamokkal kell számolni, mert cselekményeiknek nagy vagy kis volta ezektől függ. Ílyen pl. ha valaki közpénzekből milliót lop, úgy ennek tízezrek ellopása csekélység, - egy másiknak, aki a legmagasabb vezető állásban tesz-vesz, naponként kínálkozik alkalom vagyongyarapodásra, de ennek ez jelentéktelennek tűnik, míg ugyanez a lehetőség egy alacsonyabb állásban lévőnek óriási esélynek látszik.
Egy kötekedő embernek egy veszekedés jelentéktelen kis epizódot jelent, míg egy békeszerető embernek esetleg katasztrófát és így van ez mindenben, ami a szülött természetes hajlamait, hivatását, állását, stb. illeti.
Tapasztalat szerint ilyen kisebb változásokhoz elégséges egyedül egy tranzit, mert kézenfekvő, hogy ilyen eseményekhez kisebb befolyások elégségesek, de komolyabb változásokhoz megfelelően erősebb hatások szükségesek.
Ha pl. a Szaturnusz egy gyenge fizikumú ember Asc.-ét tranzitálja, úgy ez a test és lélek beteges állapotának előidézésére elégséges. Természetesen még erősebb lesz ez a hatás, ha az I., 6., 8. Vagy 12. ház ura.

Előző <<   I.  II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   >> Következő