ASZTROLÓGIA
***
Copyright Kozmosz '2000
A progressziók értelmezése VII.
(kivonat az Asztrológiai Praktikumból - KOZMOSZ 2000)

A legkevesebb amit a kifejtés értelmezése, vagy a progresszió interaktív használata  során  minden körülmények között figyelembe kell venni:


1.- a fényszög természete - kedvezőtlen vagy kedvező.

2.- a fényszögek ereje. Természetes, hogy a kedvező fényszögeknél a szemiszextil, a kedvezőtleneknél a szemikvadrát és a sesquikvadrát a leggyengébb.

3.- Annak a bolygónak a radix természete és erőssége /kozmikus és lokális helyzete/,  amellyel a pr. planéta fényszögbe kerül.

4.- A pr. Holdnak pr. planétákhoz irányuló direkcióinál annak a planétának a progresszív horószkópbeli jelére és házára, amelyben a direkció idején tartózkodik.

A kifejtés bizonytalanságát okozó egyik legjellemzőbb hibalehetőség ott rejlik, ha általános szignifikátorokat különös szignifikátoroknak veszünk anélkül, hogy ezek arra determinálva lennének. Az így tévesen megszerkesztett direkció be fog válni ott, ahol ezek determinációjuk révén valóban különös szignifikátorok  és nem fog beválni ott, ahol nem. Legjobb esetben valamilyen látszategyezés fog mutatkozni, ami a szignifikátorok nem kellőképpen értékelt másirányú befolyásából adódik.
Morin állítja, hogy az "öregek" öt szignifikátort használtak: Nap , Hold, Asc. M.C. és Szerencsepont. Ez azonban - mint kiderült - a Napot és a Holdat illetően helytelen, mert a planéták  - így a Nap és a Hold is  minden horoszkópban - és ugyanúgy a direkciókban különös és nem általános jelentőségük szerint értékelendők. Általános jelentésük csak akkor jöhet számításba, ha az a különös jelentőségükkel egybeesik.

Áttekintés néhány általános pontban Friedrich Schwickwer /Sinbad/ és dr. Adolf Weisz szerint:

1.- Minden primer direkció - legyen az Mundán vagy zodiakális - a Földnek a  tengelye körüli forgása által keletkezik. Emiatt tűnik úgy, mintha a planéták kelnének, kulminálnának, nyugodnának, hogy azután az alsó Meridiánon át újra kelő pontjukhoz érjenek.
Az ívek, amelyeken a planéták látszólagos mozgásukat végzik, párhuzamosak az egyenlítővel. A távolság, amely a planéták mozgási íve és az egyenlítő között van, a bolygók deklinációja a radixban.  Egy planéta zodiakális befolyását mindenkorra rögzítettnek vesszük azon a ponton, amelyen a planéta a születés pillanatában állt. Habár a planéta deklinációjukat, félíveiket és Meridián távolságukat a születés pillanata után megváltoztatják, a rögzített befolyásuk, függetlenül a születés utáni továbbhaladásuktól, mindig ugyanaz marad.
Az irányításnál, dirigálásnál tehát csak a radix képpel és a továbbhaladó planétáknak a radix pozíciókkal való kapcsolatával kell törődnünk, nem pedig a haladó bolygók pozíciójával és egymásközötti kapcsolatával, mint a szekunder direkcióknál.
Egy emberélet minden primer direkciója néhány óra alatt a születés után keletkezik.
Direkt direkciók - akár mundán, akár zodiakális - mindig az ígérő égi mozgásával - tehát az óramutató mozgásával egyezően alakul.
Konverz direkciók az ígérőnek a jelölő felé, ellentétes irányban - tehát az óramutató mozgásával fordított irányban jönnek létre.
Direkciós fényszögek, amelyek nem ezen a módok egyikén alakulnak ki, nem tartoznak a primer direkciókhoz. Ezt Sepharial erősen kihangsúlyozza.

2. - Az összes direkcióknál azt a planétát, amelyhez dirigálunk, azaz a jelölőt fixen helyzetben állónak tekintjük és az ígérőt hozzuk SA-ja mentén a jelölőhöz.
Mundán direkcióknál maga a dirigálandó planéta, az ígérő álló mundán pozíciójában, /ez saját pozíciója az első vertikális körben/. Zodiakális direkciónál az ígérő mindig egy pont az ekliptikán /tehát nincsen szélessége/, akár egy planéta ekliptikai pozíciója, akár annak valamelyik fényszögpontja.

3.- Nagyon fontos, hogy mundán direkciónál mindig a helyes SA-val dolgozzunk, tehát egy, a horizont felett álló ígérőnél az SNA proporcionális részeivel egy olyan irányításnál, amikor egy kijelölt Horizont alatt álló jelölőhöz, a Horizont kereszteződése után érünk -  és természetesen fordítva, ha az ígérő a Horizont alatt és a jelölő efelett áll.

Fentiekben lehetőleg egyszerűen igyekeztünk a primer direkció elméletet ismertetni. Bevalljuk, hogy ez nem volt egyszerű, hiszen az anyag áttanulmányozása és értelmezése során ki fog derülni, hogy a nehézség nem csupán az egész ismeretkör komplikáltságában, hanem abban is keresendő, hogy számos vonatkozásban még ma is tisztázatlan kérdések vannak, amelyek végleges rendezése a jövő kutatómunka faladata lesz /ilyen eszközök egyike lehet a Kozmosz '2000 Ezoterikus Szoftverfejlesztő Stúdió most kidolgozás alatt álló "Rreserch" nevű asztrológiai kutatószoftvere/ Fentiekkel csupán alapot akartunk adni annak, aki eziránt a tudomány iránt komolyan érdeklődik.

Irányítás az ekliptikán

Ez is azon alapszik, mint az először ismertetett direkció, de az egyenlítőn mért elsődleges irányítás, primaer direkció, vagyis 1 fokot  egy évvel egyenlőnek tekintünk. Az eljárás azonban igen egyszerű, mert a távolságokat az ekliptikán mérjük. A jelölő távolsága fokokban és percekben az ígérő pontjától adja meg az irányítás évet, ezt átszámítjuk időre.

1 fok   = egy év, vagyis 12 hónap
5 perc = 1 hónap
1 perc = 6 nap
10 másodperc = 1 nap


Fontos támpontok a direkciók értékeléséhez:

Mielőtt a különböző direkciók értékeléséhez segítségül szánt támpontokat ismertetnénk, nyomatékosan kijelentjük, hogy ezek nem tekinthetők receptnek, hanem mindenkor csak a folyton hangoztatott determinációs elmélet szerint alkalmazhatók. Hogy ennek szükségességét külön is kihangsúlyozzuk, egy rövid áttekintést adunk a legfontosabb determinációkról

A bolygók egyes-egyedül a házakon keresztül hatnak:
1.- jelenlétük által
2.- fényszögeik által
3.- a házak feletti dominációik által
4.- a házak uraihoz való kapcsolatuk által

A bolygóknak tehát nincsen általános, mindenkor változatlan jelentőségük, hanem ez mindenkor különleges  és attól függ, hogy a bolygók hol állnak.
Mindig ügyeljünk arra, hogy az a planéta, amely a házban áll, vagy azt uralja, jó vagy rossz viszonyban van-e azzal a planétával, amelynek ugyanaz a jelentősége, mint annak a háznak, azután, hogy milyen helyzetben van amaz és milyen különös jelentősége van a jelekben.
Minden háznak van egy általános jelentősége, de azonkívül egy speciális is és ez a szembenfekvő házé.  Ez különösen akkor jön számításba, ha kártevő van benne, mert jelenlétével fokozott mértékben hat. Az Asc. erősebb, mint az ura.
A planéták speciális jelentőségét négy különböző körülmény határozza meg:
1.- az állatövi jegy által, 2., 3., és 4. Változatát lásd fenn.
Egy planéta jelenléte vagy uralma egy házban még nem jelez eseményt, hanem csak a lehetőségét annak, amit a ház megjelöl. Ezek bekövetkezését és fajtáját a planétákból, azok állásaiból és fényszögeiből kell kiolvasni.
Az a planéta, amelynek jelentősége hasonló ahhoz a házéhoz, amelyben áll, megvalósítja a jelzetteket, állása szerint, akár jó, akár rossz értelemben. Ha azonban a planéta saját jelentősége a házéval ellentétes, megakadályozza annak megvalósulását vagy megsemmisíti azt, amit előbb létrehozott vagy azt bajok forrásává teszi.
Ha több planéta áll egy házban, akkor ez kihangsúlyozza az utóbbit. A planéták maguk ott erősségük szerint rendezendők. Legfontosabb itt, hogy egy planéta jelentősége hasonló-e a házéhoz, hogy egy közülük ura-e a háznak, melyik áll a házcsúcshoz közelebb, melyik van erőnövekedésben. Ha egy jó planétát jó követ, úgy ez állhatatosságot jelent, ha rossz planéta követi, úgy állhatatlanságot a jóban. A jó planéta alatt nem annyira az analógiáját, mint inkább állását kell érteni. Ha továbbá több planéta áll egy házban és ezek ura egy másik házban áll, úgy ügyelnünk kell utóbbi házra, mivel a kiinduló pontot, az okot ez képviseli. Egy bolygó az I. házban, akár az Asc. jelében áll, akár a házba bezárt jelben, a szülött erkölcsi és szellemi képességeinek legfőbb képviselője, de ebben a szerepben ennek ura is részt vesz. Ha az Asc. ura nem a saját jelében, hanem egy másik jelben tartózkodik, úgy ennek az utóbbinak urát, az u.n. "másodurát" is figyelembe kell venni, mert ez még meglehetősen erősen hat a szülött sorsára. Harmadik urak uralma már nem jön számításba.
Az I. ház ura egy másik házban, az általa elfoglalt ház értelmében gyakorol meghatározó befolyást az életre, szokásokra, szellemre és testre és ezt különösen akkor, ha ennek a háznak az ura.
Minden jól álló planéta általában jótevőnek számít, akármelyik házban áll. Kártevők a VII.., 8. vagy 12. házban mindig veszélyesek.
Rosszul álló planéták /exil, fall, stb./ vagy kártevővel rossz fényszögben, jó planéta segítsége nélkül, mindig rossznak értékelendő. A planéta pozícióbeli jelentősége mindig nagyobb, mint a dominációbeli.
Az a planéta, amely egy házat ural és egy másikban áll, többnyire úgy hat, hagy az utóbbi ház jelentősége teljesül, míg az előbbi az okot képviseli.
De ennek a kapcsolatnak nem kell mindig meglenni, de rendszerint adott időben legalább egyszer beáll. Egyébként azok a planéták is fontosak, amelyek az uralt házban állnak, mert ezek urukra visszahatnak. Egy planéta által uralt ház jelentősége legtöbbnyire átvivődik arra a házra, amelyben áll úgy, hogy az előbbi az okot, az utóbbi az eseményt képviseli. Ha két planéta egy házat ural, a házcsúcsot uraló az erősebb.  Ha egy planéta több házat ural, de egyikben sem áll, úgy többnyire összeköti azok jelentőségét. Egy planéta exilben romlott, fallban gyengült. A fényszög hatályosabb, mint a domináció. A planéta fényszöge jobban hat az általa elfoglalt ház irányában, mint azon ház felé, amelyet ural. Ha egy planéta rossz és egy jó házat ural, amelyben rossz fényszöge esik, jót hozhat, - de erőszakos úton bajok kíséretében.

Előző <<   I.  II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   >> Következő