ASZTROLÓGIA
***
Copyright Kozmosz '2000
A progressziók értelmezése VI.
(kivonat az Asztrológiai Praktikumból - KOZMOSZ 2000)

Ezt a bonyolult és hosszadalmas átszámítást azonban elkerülhetjük a következő módon:
A Mundán életkört - a fentebb ismertetett életkörtől függetlenül - a Kos 0 fokától számítjuk, ezúttal azonban nem a házakban,  hanem a jegyekben, éppúgy hátrafelé haladva, mint föntebb a házakkal tettük. Eszerint a Halak jegye fog megfelelni a 12. háznak, a Vízöntő a 11. háznak, a Bak 0 foka az MC-nek és így tovább.
A már előzőleg kivetített eredeti planétákat és a fényszögpontokat ezen az életkörön Mundán planétáknak és Mundán fényszögeknek tekintjük, ha pedig az eredeti antisciákat is kivetítettük - más színű ceruzával jelezve - akkor ezeket most Mundán- antisciáknak fogjuk fel. Ezután a Mundán életkörön ugyanúgy kísérhetjük végig a Mundán és Mundán-antiscia pontok időbeli érvényesüléseit, mint föntebb az eredeti életkörön tettük. A jegyeket visszafelé haladva ugyanúgy négy-négy részre osztjuk be, és mindegyik beosztáshoz egymásután odajegyezzük a megfelelő dátumot, a 0 fok Kosból kiindulva.
"Ezt az eljárást tudtommal elsőül alkalmaztam," - írja Baktay - "maga Glahn sem látszik tudomásul venni, hogy így is lehet a bonyolult eljárást módosítani."
A Mundán planéták és fényszögeik olyan hatásokat mutatnak, amelyek a külvilág folytán érnek bennünket, hiszen nem vagyunk függetlenek a világ befolyásától. Ezek az igazán /sors/ vagy mondjuk /végzetszerű/ hatások, amelyek anélkül érhetnek bennünket, hogy magunk látszólag hozzájárultunk volna felidézésükhöz. Magasabb értelemben persze ezek a hatások is bennünk gyökereznek, mert a mikrokozmosz elválaszthatatlanul egybeforrt a makrokozmosszal. A Mundán antisciák és fényszögei hatásai úgy viszonyulnak a Mundán planétákhoz, mint az eredeti antisciák az eredeti planétákhoz. Amit ezekről itt elmondottunk elsősorban az általános tájékoztatást szolgálják.

Kiegészítő módszerek a szekunder direkciókhoz:

A Lunár equivalens

A lunár equivalens egy horoszkóp, amelyet egy év minden hónapjára elkészítünk. Legjobban és legkényelmesebben arról a napról, amely az indexnapnak felel meg. Annak a napnak a csillagideje, amelynek déli bolygóállásait egy bizonyos év progresszív horoszkópjának az elkészítéséhez felhasználjuk, a lunár equivalens csillagideje az illető év indexnapján. Az erre a csillagidőre és megfelelő szélességre számított házcsúcsok egy vázat adnak, amelybe a bolygók a greenwichi déli pozíciók szerint bevezetendők. Innen igen kevés munkával megkapjuk az indexnap lunár equivalensét. Minden következő hónap lunár equivalens csillagidejét ehhez, vagy továbbiakban adódó csillagidőhöz 2h 0' 20"-et hozzáadunk. Ez mindenkor az illető hónap figyelembe veendő napjának csillagidejét adja, amelyre a planéták helyeit  az adott órára ki kell számítani. A lunár equivalensek által adott 12 kép nagy mértékben hozzásegít ahhoz, hogy a lunárprogresszusok helyesen megítélhetők legyenek, ezért Bailey nagy fontosságot tulajdonít nekik. Nézete szerint az összes direkciók (progresszív progresszívhez) nemcsak a progresszív horoszkópok házai szerint bírálhatók el, hanem a lunár equivalensek figyelembe vételével is. lunár equivalensek MC. és ASC.-eit különösen figyelembe kell részesíteni, mert ha ezen pontok egyike vagy mindkettő bázisos direkcióikkal vagy lunárprogresszusokkal egybeesik, az ezekkel jelzett események előtérbe lépnek. Így pl. egy pr. Nap - együttállás - r. Szaturnusz-nál a direkció tényleg azon a napon fog jelentkezni, amelyen a lunár equivalens meridiánja vagy horizontja áthalad rajta. A lunár equivalensek Asc., Desc., M.C., vagy I.C-jén áthaladó tranzitok és lunációk szintén figyelembe veendők, de amellett nem szabad elfelejteni, hogy mindezek a befolyások a direkcióknak alá vannak rendelve. Mert, ha jó direkciók vannak érvényben, úgy a lunár equivalensek horizontjához és meridiánjához képződő rossz fényszögek hatástalanok maradnak, - és vica versa.

  A diurnál horoszkóp

Sepharial, aki gyakorlatilag először alkalmazta a diurnal (napi) horoszkópot, erről a segéd-módszerről a következőket mondja:

Ezt a horoszkópot az év minden egymást követő napjára a szülött születési idejével számítjuk és számtalan értékes útmutatást ad a pontos horoszkóphoz. Ez a horoszkóp a Nap látszólagos föld körüli mozgásán alapszik és minden nap befejezettnek számít, amint a Napnak a meridiántól való távolsága megegyezik a radixbelivel. Ennek segítségével gyakran pontosan meghatározhatjuk egy-egy eseményt bekövetkezését, amit a lunárprogresszusokkal és lunár equivalensekkel csak hónapi pontossággal tudunk megtenni. Ennél ügyeljünk a következő szabályokra:

1.- Napok, amelyeken a kártékony Neptun, Uránusz, Szaturnusz és Mars a diurnál horoszkópok MC.-jét vagy Asc.-ét tranzitálják, rossz jelentőségűek. Ez a Nap, Hold és Merkúrra is vonatkozik, ha ezek fényszögek alatt állnak.
2.- Azon a napon, amelyeken a diurnál horoszkóp MC.-je és Asc.-e ezen kártékony bolygók radix-helyzetével együttállásba jut, szintén baljóslatúak. Ez a r. Nap, r. Hold és a r. Merkúrra is vonatkozik, ha a radixban sértetten állnak.
3.- A sértetlen Jupiter és Vénusznak - továbbá a jó fényszögben lévő Nap, Hold és Merkúrnak a diurnál horoszkóp M.C.-je és Asc.-e feletti tranzitjai, továbbá az utóbbiaknak együttállásai a sértetlen r. Jupiter- és Vénusszal és a radix jó fényszögeiben lévő r. Nap, r. Hold és r. Merkúrral, jóknak tekinthetők.

4.- Hold által naponként képzett fényszögek a diurnál horoszkópnak arra a házára vonatkoztatva méltányolandók, amelyben a megsugárzott planéta áll. Ha pl. a diurnál horoszkóp 2. Házában egy Hold-Neptun együttállás van, akkor a pénzügyekben való megtévesztés veszélye forog fenn. Ugyanebben az időben lehetne a Holdnak egy diurnál horoszkóp 11. Házába irányuló fényszöge is, ami egy barát hasznos tanácsát jelentheti.
5.- A főbefolyások a diurnál horoszkóp meridiánjával és horizontjával való konjunkcióknak, azután a felső bolygóknak a Nappal való konjunkcióknak, továbbá a kölcsönös planéta fényszögeknek és együttállásoknak, végül a Hold napi fényszögeinek tudható be.
6.- Az újholdnak helye az illetékes  diurnál horoszkópban igen fontos, mert elárulja, hogy milyen vonatkozásban várhatók a jövő hónapban jó, vagy rossz változások. Ez az újholdat érintő fényszögektől függ. Az ilyen utalások alapjául mindig az érvényben lévő direkciók veendők, mert a diurnál horoszkóp jelzi az ezekkel együttműködő hatásokat, amelyek ha  harmóniában vannak a direkciókkal, kiválthatják azokat. Ez volna a diurnál horoszkóp Sepharial szerinti legmesszebbmenő kiértékelése. Miután a diurnál horoszkóp megszerkesztése semmiben sem különbözik akármilyen más horoszkóp készítésétől, nem kell ezzel külön foglalkoznunk. Ezek a diurnál horoszkópok számtechnikai szempontból is érdekesek, mert mutatják, hogy Sepharial az idő és ívértékek megengedett lekerekítésével is találó eredményeket produkált, - amit a "másodperc lovagoknak" nem mindig sikerült. A gyakorlat meghozza, mennyire kerekíthető ki egy érték anélkül, hogy ezzel pontatlanság jelentkezne. Számos eklatáns példán keresztül meg lehet győződni arról, hogy a diurnál horoszkópok mennyire képesek események bekövetkezését jelezni - noha ez a segédeszköz sem tökéletes. A gyakorlat azt mutatja, hogy mindig találkozunk ilyen találó utalásokkal, mert emberi sorsok tanulmányozásánál jelentős napokra fogunk bukkanni, amelyek direkciók által ismerhetők fel, de nem a napi horoszkópokból.

Elsődleges irányítás /primaer direkció/

Ez a progressziószámítás azon a régi asztrológiai hagyományon alapszik,  mely szerint a planéták, pontok, stb... továbbhaladásában 1 fok egyenlő egy évvel. Ha tehát a horoszkóp valamelyik planétáját  egy bizonyos hatópontig, pl. a vele kapcsolatban lévő másik planétáig, vagy ennek fényszögpontjáig irányítjuk, akkor az irányítás ívének fok és perchossza az " egy fok  = egy év " kulcs alapján, időben fejezi ki a várható hatás bekövetkezését. Ez az irányító eljárás nem alapszik a planétáknak semmiféle valóságos, természetes mozgásán, hanem csupán az irányításban szereplő két elemnek egymástól való távolságán. Mi több, ezt a távolságot nem is az ekliptikán, mérik, hanem az egyenlítőn. Mindez nagyon bonyolult és hosszadalmas számításokat követel, melyek gömbháromszögtani elveken alapulnak; a számítás még megkönnyítő táblázatok segítségével  is túlságosan körülményes.
Ma már igen sok asztrológus kétségbe vonja az elsődleges irányítás feltétlen érvényességét és értékét. A hosszas és tekervényes számításokkal nyert  eredmények sokszor helyteleneknek bizonyulnak, vagy legalábbis ritkán tárnak fel olyan eredményeket, amelyeket más, egyszerűbb irányító eljárásokkal ki ne lehetne számítani. Azért itt mellőzzük az elsődleges irányítás részletes ismertetését, mert  több más asztrológussal együtt azt tartjuk, hogy " a játék nem éri meg a gyertyát ", a fáradtságos számítások nem érnek fel az elérhető  eredményekkel.
A hagyományokhoz mereven ragaszkodó asztrológusok többsége ugyan szinte szentségtörésnek tekinti,  ha valaki kétségbe meri vonni az elsődleges irányítás értékét, de a tapasztalat tényleg azt bizonyítja, hogy a többi, egyszerűbb eljárás legalább annyi megbízható eredményt biztosít. Ha valamennyit kellő ítélőképességgel alkalmazzuk, nem fogjuk érezni az elsődleges irányítások hiányát.

Direkciók alatt generálisan azokat az asztrológiai számítási módszereket értjük, amelyek lehetővé teszik annak a megállapítását, hogy a natal horoszkóp  által jelzett események és körülmények mikor váltódnak ki vagy következnek be - tehát a szülött által mikor érzékelhetők. Morin szerint a születési idő bolygóállása az az erős és tartós alap, amely okozati összefüggésben a szülött egész életét, sorsát és életeseményeit tartalmazza.
Bailey szerint a születési horoszkóp az élet, a sors és a jövő kulcsa. A direkciók csak útjai és irányai az életnek és a sorsnak. Így nem fejezhetnek ki mást, mint amit a radix-kép  tár elénk. Csak az valósulhat meg, ami ebben a képben látható, mégpedig úgy, ahogyan az ebben a képben jelezve van - és a direkciók által meghatározható időben. Örök érvényű szabály, hogy a direkciók soha nem kerülhetnek ellentmondásba a radix-szal, és a radix által előrevetített események bekövetkeztét soha nem cáfolhatják.
Raphael, az angol asztrológusok egyik nagy egyénisége az asztrológiának a direkciókkal és jövendő események kiszámításával foglalkozó részét a legfogyatékosabbnak tartotta bevallotta, hogy a használt módszerek legjobbjaiból is látszólag hiányzik valami, mert míg egyes direkciók pontosan és hangsúlyosan következnek be, míg mások - minden különösebb esemény nélkül - egyszerűen elmaradnak. Mintha hiányozna egy láncszem... Bár az asztrológiai direkciókifejtés mindig fog tartalmazni némi bizonytalansági tényezőt, nagyon sok múlik azon, hogy betartják- e a kifejtés néhány alapvető szempontját. Lehetetlen minden egyes esetre támpontot adni.

Előző <<   I.  II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   >> Következő