ASZTROLÓGIA
***
Copyright Kozmosz '2000
A progressziók értelmezése III.
(kivonat az Asztrológiai Praktikumból - KOZMOSZ 2000)

A segédhoroszkópok

       A másodlagos irányítással függ össze az úgynevezett előhaladó, progresszív horoszkóp. Ez a segédhoroszkópok közé tartozik, amelyeket a születési horoszkóp alapján szokás elkészíteni. Az egy év egyenlő egy nappal elv szerint a születést követő bármelyik napra, mely a megfelelő életévet fejezi ki, progresszív horoszkópot állíthatunk fel, olyképpen, hogy a planétahelyzeteket a születés idejére számítjuk ki, mintha a kérdéses nap a születés napja lenne, tehát ugyanúgy járunk el, mint a születési horoszkóp kiszámításakor, csak éppen nem a születésnapját, hanem a keresett életévnek megfelelő napot vesszük alapul. Természetesen a progresszív horoszkóp házállásai is eltérnek majd a születési képlet házaitól. A progresszív horoszkópban is megállapíthatjuk az előhaladó planéták, stb. egymással alkotott fényszögeit, de aztán a képletet egybevetjük, a születési vagy alaphoroszkóppal. A progresszív horoszkóp az illető életévet jellemzi. A benne mutatkozó fényszögek és helyzetek akkor mutatnak valóban bekövetkező tényekre, ha analógiában vannak a születési horoszkóp helyzeteivel és fényszögeivel. Nem kell az eredeti helyzeteknek megismétlődniük. Analógiát találunk akkor is, ha például az alaphoroszkópban egymással fényszögben álló két planéta egyike az előhaladás folytán eléri a másik planétának radix helyzetét, és ezzel fokozottan kiváltja az eredetileg megrögzített hatást. Másik fontos segédhoroszkóp az un. szoláris vagy Nap-horoszkóp. Ezt a tényleges életévre számítjuk ki, vagyis itt nem a másodlagos irányítás szerepel, hanem az adott évben kezdődő valóságos életévre vonatkozó Nap-horoszkópot, az adott évi efemerida segítségével számítjuk ki, a Nap-képlet alapja a Nap helyzete: arra a pillanatra számítjuk ki, mikor a Nap ismét pontosan a születéskor elfoglalt helyzetébe jut. Ez nem mindig a születésnapon történik, hanem esetleg egy nappal előbb, vagy egy nappal utóbb. A keresett év efemeridájában megállapítjuk, melyik napon éri el a Nap a születési horoszkópban elfoglalt helyzetét és kiszámítjuk, mennyi idő telt el az efemeridában jelzett Greenwichi déltől (vagy éjféltől) odáig, amikor a Nap pontosan a születési helyzetét ismétli meg. Az így megtalált időpontra az ismert módon építjük fel a képletet, és ez lesz a szóban forgó év Nap-horoszkópja. Itt is figyelembe vesszük egyrészt a Nap-képletben mutatkozó fényszögeket, de főleg abból következtetünk az eseményekre az illető évben, ahogy a benne mutatkozó planéta helyzetek mennyiben ismétlik meg a születési képlet helyzeteit, vagy mennyiben mutatnak analógiát ezekkel. Újabb felfogás szerint a Nap-horoszkópban nem kell a házállásokat is kiszámítani, hanem a születési képlet házállásait használjuk fel, tekintet nélkül arra, hogy az az adott időpontnak tényleg megfelel-e.
       
Solár revolúció /évi horoszkóp/

Az évi horoszkópot hasonlóan - mint egy horoszkópot általában - az illető év efemerida adataiból számítjuk arra a napra, amelyen a Nap radixbeli ekliptikai hosszát eléri. Ez a Nap egyenlőtlen mozgása miatt nem lehet mindig a születési napon, de rendszerint egy napon belül esik ehhez. A solár revolúció csak olyan eseményekről adhat felvilágosítást, amelyeket a radix jelez és mindig csak a radix-szal összefüggésben fejthető ki. A kifejtés főképpen a radix jelölőknek a revolúciós képben és revolúciós  jelölőknek a radix képben elfoglalt pozíciói alapján történik. Közelebbi támpontokat ehhez a determináció alapos ismeretét, sok tapasztalatot és asztrológiai éleslátást igénylő kifejtéshez egy másik tanulmányunkban közlünk.
A solár revolúciót a legtöbb asztrológus a többi direkciónak veti alá ezeket tehát kevésbé fontosnak tekintik. Mindenesetre alkalmas arra, hogy más direkciókkal való egyezése esetén ezeket megerősítse. Alkalmas arra is, hogy bizonyos zavaros direkciókban felvilágosító szerepet játsszon és a bekövetkezések idejének meghatározásánál segédkezzen, bár sohasem hozhat olyat, amit az alaphoroszkóp nem tartalmaz. A Sepharial féle radix rendszer alapján haláldirekcióként adódnak:

pr. Asc.           oppozíció             Merkúr
pr. Nap             semiquadrat        Vénusz appl.
Pr. Szaturnusz sesquikvadrat.     Vénusz appl.

Sepharial állítása szerint a revolúcióval igazolt legmarkánsabb események akkor - vagy ehhez a terminushoz közel - kerülnek végleges kiváltásra, ha a Nap egy olyan planétát tranzitál, amelynek ezekre az eseményekre fő meghatározó jellege van. Ez áll ennek a planétának a szembenálló pontjára is. Planétáknak a solár revolúció Nap, Hold, MC., és Asc.-e feletti tranzitjai is gyakran esnek egybe (vagy közel) fontos események bekövetkezési idejével. Ha egy napfogyatkozás a solár revolúció valamilyen fontos helyére esik, úgy ez rendszerint egy eseményt jelez, amely még az illető évben valósul meg és amelynek lényegét, a determinációval ismerős, annak a bolygónak a természetéből, kozmikus helyzetéből és házpozíciójából könnyen kiolvasható. Természetesen arról a bolygóról van szó, amely a fogyatkozással együttállásba jön. Még könnyebb megállapítani a hatást, ha a fogyatkozás  a solár revolúció MC.-jére vagy Asc.-ére esik.

Néhány támpont a solár revolúciók kifejtésére

Mielőtt tovább mennénk - hogy a solár revolúciókhoz támpontokat adjunk -  a fejezet fontosságára való tekintettel Morin mestert  szólaltatjuk meg, aki "Asztrológia Gallica" című művének XXIII. Kötetében foglalkozik a horoszkóp revolúcióival. Bevezetésül elődeinek és kortársainak a kifejtések körüli hibáit ostorozza, majd körülményesen foglalkozik a mundán és radix revolúciókkal, később a planéták revolúcióival, melyek közül csak a Nap és a Hold revolúcióinak tulajdonít nem túlzott jelentőséget. Természetes, hogy a radix Nap revolúció jelentőségét teszi első helyre és annak igazolására, hogy már a "régiek" is ezen a nézeten voltak idézi Hermes Philosophus alábbi érdekes megállapításait:

"A dolgok és ezek hatásainak ismeretével járó haszon az ember számára az év körforgása által válik láthatóvá. Mert a babiloniak, indusok, perzsák és egyiptomiak - király és nép - csak akkor mertek valamihez hozzáfogni, ha előzőleg születési évük revolúcióját tanulmányozták és az illető év jót ígért. Ha nem így volt, semmit sem kezdtek. Királyok megvizsgálták hadvezetőik születési képeit és figyelembe vették saját revolúciójukat is. Csak akkor kezdtek hadi vállalkozásokba, ha a revolúciók győzelmet és hatalmat ígértek. De nem csak hadseregparancsnokaik horoszkópjait nézték, hanem követeikét is. Ha ezek nem helyeztek sikert kilátásba, olyanokat küldtek helyettük, akiknek születési képeik a megkívánt eredmények elérését kilátásba helyezték. Hasonlóképpen jártak el minden téren. Betegség, gyógyítás, táplálkozás, gyermeknemzés, üzleti ügyekben, vállalkozásokban, stb. Az évi revolúció tehát igen hasznos. "
Morin kihangsúlyozza egy pozíciós revolúciós kép szükségességét és kifejezi az okokat, amiért az nem a születési hely, hanem a mindenkori tartózkodási hely szélessége alapján készítendő. Cáfolja azt az ellenvetést, mely szerint a szülött ilyenmód asztrológiailag meghatározott sorsa alól könnyen kibújhatna, vagy, hogy a tartózkodási helyre szerkesztett revolúciós kép a radix kép direkcióira alapozott jóslat valószínűségét befolyásolhatná és aláhúzza a direkciók elsőbbségét a revolúciókkal szemben, melyek csak akkor bírnak jelentőséggel, ha az előbbivel összhangban vannak. Ezek után a revolúciók kiszámításával foglalkozik. Ez egy teljes fejezet, amely elárulja, hogy milyen technikai nehézségekkel kellett az akkori asztrológusoknak megbirkózni. Kifejti, hogy a revolúciós kép planétáinak determinációi ugyanolyan szigorúan bírálandók el, mint a születési képé. De, hogy ezeknek a determinációknak az érvényessége csak arra az évre vonatkozik, amelyre a revolúció szól. Erre a témára vonatkozó fejtegetései annyira alapvetőek, hogy itt szó szerint hozzuk azokat:
"Hogyan kell determinálni, az a következőképpen értendő:
A születési képlet az egész égbolt, részeiben az összes planétákkal és minden jelenlegi és jövőbeli eseménnyel determinálandó és pedig nem mindegyik egyenként, hanem minden együttvéve. Ez tehát annyit jelent, hogy nem determinálható külön - külön minden égtáj vagy minden planéta a szülött egyes életeseményeivel kapcsolatban, hanem minden égrész, minden planéta együtt, a szülött sorsösszességére vonatkoztatva determinálandó, mert ezeknek a tükre éppen a születési kép, amely a sorsot sajátosságaival tartalmazza és előre jelzi. De nem kevésbé tartalmazza az egyes planéták determinációja a szülött egész életének a sorsát, mint ahogy ezek a planéták direkciók, revolúciók és tranzitok által ennek a sorsnak az előidézői lehetnek. A Nap évi revolúciója által ég és planéták a szülött jövendő sorsára - természetesen csak a revolúciótartamára van determinálva - ha ez, ezzel a sorssal egyezik. Ég és planéták tehát nem determinálódhatnak önmagukban, mint a születési képben, hanem tekintettel a születési képre, tehát a különös eseményekre irányuló hatással.  Ha most a revolúcióban úgy égrészek, mint planéták - azoknak a házaknak jelentőségének megfelelően, amelyekben a planéták tartózkodnak, amelyeket uralnak, vagy amelyeket fényszöggel besugároznak - a szülöttre determinálnak, úgy állandóan megtartják eredeti determinációjukat is és hatnak az utóbbi szerint a revolúciókban is. Pl. ha a Mars eredetileg a 8. Házban állt, úgy nem csak radix helye, hanem önmaga is - bárhol álljon is - a különböző revolúciókban, mindig anarétának vagy a halál eredeti jelzőjének tekintendő és ez az első determinációja az egyenes revolúcióbeli új determinációval összekapcsolható lesz - származzék az házaktól vagy akármilyen planétaalakulástól. Így tehát ez a minden évben változó új megbízatás a régivel együtt gyakorolja hatását, mert az utóbbi általánosságban a szülött egész életére érvényes. Ha tehát a Mars a 8. R. házból a revolúcióban a születési Asc.-hez kerül, úgy a szülöttet a halál, életveszedelem vagy betegség veszélye fenyegeti. Ha ezenfelül a revolúció VII. házban áll, úgy nyílt ellenségtől vagy házastárstól kiinduló harc, életveszély vagy halál biztosan várható és hasonlóképpen betegséget vagy életveszélyt fog jelenteni, ha a Mars a 8. R. házból a revolúciós Asc.-hez ér.  És még inkább fogja ezt jelenteni, ha maga az Asc. a Mars radix-helyén és maga a Mars pedig az Asc. helyén tartózkodik. Hasonlóképpen áll ez a többi égitestnél is. Így pl. ha a születési Asc.   a 8. Házba ér vagy a radix 8. Házcsúcsa a revolúciós Asc.-hez, úgy mindkét esetben betegséget és életveszélyt jelent. Hasonlóképpen minden más esetben. Feltehető most a kérdés: a revolúciós új determinációk közül melyiké az előny és melyik hatásosabb, a Mars radix helye-e eredeti jelentőségével és determinációjával? Mert mint maga, az ekliptikán állandóan tovább mozgó Mars, úgy radix-helye is, amellyel állandóan erős kapcsolatban marad - az egyes revolúciós képletekben az összkép viszonylatában váltakozó jelentőséget kap.
Morin válasza: a Mars radix helyének jelentőségét illeti az elsőbbség és ez is a hatásosabb.  Ezért a revolúciókban elsősorban az veendő figyelembe, mindkét helynek revolúcióbeli helyzetének megfelelően - tehát ekliptikai, házbeli pozícióiknak és kölcsönös fényszögeiknek megfelelően. Ha tehát a   Mars radix helyéhez visszatér, úgy determinációja a revolúcióban a hely és állás egyöntetűsége miatt a legerősebb lesz.
Ugyanez a helyzet a többi bolygóval és jelölővel is. Ez világosan látható azoknak a revolúcióknak a Nap radix helyzetein is, ahol azok determinációja azonos a mozgó Napéval és ugyanúgy azonos mindkét állás determinációja a revolúcióban jel és ház szerint, mert akkor mindkét hely egy és ugyanaz.
Előző <<  I.  II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   >> Következő