ASZTROLÓGIA
***
Copyright Kozmosz '2000
A progressziók értelmezése V.
(kivonat az Asztrológiai Praktikumból - KOZMOSZ 2000)

IV. ház:
A IV. ház és megszállása felismerni engedi, hogy milyen befolyások érvényesülnek majd az illető évben a szülött otthona, birtoka, stb. összefüggésében vonatkozó ügyekre. A Nap és Szaturnusz együttállása a revolúciós IV. házban, vagy egy eklipszis ebben a házban, egy a családban várható halálesetre utalnának, - de ismételjük, csak akkor, ha az erre megfelelő determinációk fennállnak. Még kétségesebbek azok a következtetések, amelyek a revolúció IV. házának ura természetéből és kozmikus helyzetéből a szülött apjának helyzetére igyekeznek fényt deríteni, ezért ezeket itt közelebbről nem  érintjük. A radix IV. háznak és az összes többi háznak az ura ugyanolyan befolyást gyakorol a revolúció házaira, mint azt fentebb már jeleztük, így tehát szükségtelen, hogy itt hosszadalmas ismétlésekbe bocsátkozzunk. Természetesen mindig ügyelni kell arra, hogy a különböző házak ügyei - radix és revolúció - miként kapcsolódnak egymásba. Egy radix ház ura egy revolúciós házban, az illető revolúciós év tartama alatt, mindig természete és kozmikus helyzete szerint, kedvező vagy kedvezőtlen színezettel  fogja a házak ügyeit megjeleníteni. Így a radix X. ház ura a revolúció 5. Házában azt, hogy a szülött hivatásbeli tevékenységével sikert vagy balsikert fog elérni. A radix 6. ház ura a revolúciós 2. Házban azt jelenti, hogy a szülött vagyona a személyzet vagy saját betegsége által gyarapodni vagy apadni fog.
A radix 8. ház ura a revolúció I. házában ha kártevő és rossz kozmikus helyzetben van, semmi jót nem jelent az egészségre, sőt esetleg a szülött halálát jelezheti. Mindig vannak természetesen erősítő és gyengítő tényezők és ezek pontosan mérlegelendők.  Így pl. a revolúció I. házának ura kvadrátban vagy szembenállásban a radix  vagy revolúciós ház  8. ház urával egy haláldirekciókat erősítő tényező volna, míg ennek enyhítő tényezője lehet az, ha kedvező fényszögekről van szó és a halálházak urai jótevőknek bizonyulnak. Azonos módon kell figyelembe venni a revolúciós házak jelenlétét a radix házakban. Itt a revolúciós ház ura az aktív tényező, amely természete és kozmikus helyzete szerint, az általa uralt revolúciós házak ügyein keresztül hozza mozgásba annak a radikális háznak az ügyeit, amelyben áll. Itt többnyire igen körülményes és finom kombinációk válnak szükségessé egyrészt a házak többféle jelentősége miatt, másrészt az aktív tényezők kozmikus helyzete különböző fokozatainak figyelembevétele által. Aktív tényező alatt az a planéta értendő, amely a revolúció által valamilyen házba kerül. Ez tehát lehet egy radix planéta egy revolúciós házban és lehet egy revolúciós bolygó egy radix házban. Mindebből világosan látható a szoros összefüggés a radix és revolúciós kép között, de az szintén tény, hogy helytelen az utóbbit egyedül ezen összefüggés elhanyagolása mellett megítélni.


Lunár revolúció /havi horoszkóp/

Ez minden év bármely napjáról készíthető éspedig arra az időpontra, amikor a Hold ekliptikai radix pontjára pontosan visszatér.  A lunár revolúció erre a pontra ugyanúgy számítható, mint bármelyik horoszkóp.  A lunár revolúciót - amelynek érvényessége egy hónap - rendszerint arra a hónapra készítjük, amelyben a direkciók, tranzitok, stb. (rendszerint) és solár revolúciók fontos események bekövetkezését remélni engedik és amelyek igazolására további megerősítést keresünk. A lunár revolúció ezek szerint a direkcióknak és a solár revolúciónak alá van rendelve. A lunár revolúciók kifejtésénél rendszerint egy már jelzett esemény további szempontjairól van szó és ezek kifejtése a solár revolúciókban jártasnak nehézséget nem okozhatnak. A lunár revolúciókkal kapcsolatban meg kell még jegyezni, hogy a Hold napi haladása a lunár revolúció egyes házain keresztül és a lunár revolúció fontosabb pontjain keresztülhaladó tranzitok is figyelembe veendők, mert további segítséget nyújtanak a bekövetkezési idő pontosabb meghatározására és az események természetére.
A lunár revolúcióból kiolvasható és a direkcióknak és a solár revolúcióknak alárendelt hatások hatástartama csak egy hónapra mérvadó. A lunár revolúció tehát inkább csak mintegy valamilyen erősebb tényező által előidézett, egy bizonyos

A profekció

Az un. profekciós irányítás alapja az a tétel, hogy 30 fok egyenlő egy évvel. A profekcióban tehát a planéták vagy sarkalatos pontok egy év alatt 30 foknyi utat tesznek meg, nem a valóságban, hanem elvont irányított értelemben. Eszerint minden planéta vagy sarkalatos pont két év alatt eljut a saját hatod-fénypontjáig, három év alatt eléri a saját negyed-fénypontját, négy év alatt saját harmad-fénypontját, ezeknek megfelelő hatásokat váltva ki. Tizenkét év alatt mindegyik planéta vagy pont eljut ismét a maga eredeti helyzetéhez és a profekció köre újra kezdődik.
Könnyű dolog kiszámítani, hogy valamelyik évben hol járnak a profekciók, illetve hogy az évi 30 fokos útja melyik ponttól melyik másik pontig halad a profekcióban.
Az évi profekció kezdőpontját a születés dátumának tekintjük, kiszámítjuk, hány fokot és percet kell megtennie a jelölőnek a megfelelő ígérőig, s ezt fok és perc távolságban átszámítjuk időre. Ebben a következő kulcsot használjuk:

30 fok             = 1 év, vagyis 12 hónap
2 fok 30 perc  = 1 hónap
5 perc             = 1 nap

A profekciók esedékessége meglepően találó szokott lenni. A jelzett esemény bekövetkezésére olyankor számíthatunk különösen, amikor egy, vagy több másodlagos irányítás és profekció hasonló értelemben ugyanarra, vagy valamely közeli dátumra jut.
A profekcióban bármely planétát és horoszkóppontot - pl. házcsúcsot - irányíthatunk, de többnyire csak a Nap, Hold, Ascendens és MC profekcióit szokták számítani.

Az életkör

A horoszkóp kifejtése során a házak az életkorral is összefüggésben vannak. Glahn német asztrológus ennek alapján kidolgozta a maga "életkör" rendszerét. Dr. Baktay Ervin különleges figyelmet szentelt ennek a rendszernek. Erről így ír: ... a Glahn-féle életkör elmélet valóban zseniális, s egyike az utóbbi évek legérdekesebb asztrológiai eredményének. Több száz horoszkópban - s nagyon behatóan a magaméban is - megfigyelhettem, hogy ennek az életkörnek az elvei a gyakorlatban ellenőrizhetően beválnak. Mindamellett ajánlatos, hogy a tanuló szintén alapos kísérleteknek vesse alá ezt a módszert, pl. a maga és hozzátartozói horoszkópjában. A Glahn- féle életkör csak akkor bizonyul találónak, ha az Asc., vagyis a születés ideje pontos.
Az életkör azon alapszik, hogy Glahn szerint az élet folyamatait az Asc.-től visszafelé - tehát az MC. majd a DC. És az IC. Felé haladva - követhetjük olyanképpen, hogy egy-egy ház hossza kereken 100 hónapnak, vagyis 8 évnek és 4 hónapnak felel meg. Egy-egy horoszkóp-negyed eszerint kereken 25 évet fejez ki. Mondottuk, hogy az életkör számítása az Asc.-nél kezdődik, hátrafelé. A 12. ház tehát az élet első 8 évét és 4 hónapját tartalmazza, a 11. ház a következő 8 éves és 4 hónapos periódust, az MC. pedig a 25. Születésnapnak felel meg.  Így haladva tovább házanként, a DC. az 50. születésnappal esik egybe, az IC. Pedig a 75. évet jelzi. Glahn 75 évet  vesz átlagos életkornak, de ha valaki tovább él, akkor az IC.-től továbbhaladva  az ASC. felé, a következő 8 éves és 4 hónapos periódusokat kapjuk meg a házakban, az AC.-hez visszajutva az életkörön, ez a 100. évet fejezné ki.
Ha akarjuk, ennek alapján kiszámíthatjuk a házcsúcsoknak megfelelő dátumokat. Ha most mindegyik házat fok és perchosszúsága szerint négy egyenlő részre osztunk, akkor mindegyik ilyen beosztás 2 évnek és 1 hónapnak fog megfelelni, s melléjük odaírhatjuk a megfelelő dátumot.
Így oszthatjuk be az egész életkört. A beosztások hossza persze nem lesz egyenlő, hiszen a házak sem egyenlő hosszúak, de az időközök mindig egyenlők lesznek. A Glahn-féle életkör - módszert csak egyenlőtlen házakra lehet alkalmazni!
Ha az időbeosztás elkészült, rajzoljuk ki a horoszkópkör külső szélére, mindenütt a megfelelő fok és perc helyére a planétákat s ezek latens fényszög-pontjait. Ezzel az életkör folyamán megmutatkozó hatásokat is szemlélhetővé tettük. Csak azt kell megállapítanunk, hogy egy-egy planétahelyzetnek, vagy fényszög-pontnak az életkörön milyen időpont felel meg, s akkor máris látjuk, hogy ebben az időben milyen planétahatás érvényesült az illető életében. A hatást az ismert módon jellemezhetjük, figyelembe véve az ismert planétáknak a horoszkópban mutatkozó helyzetét, kapcsolatait, és eredeti jelentéstartamát, a fényszögek esetében pedig azt, hogy az ezt vezető planétáknak mi a helyzete és a hatástartalma a horoszkópban.
Ha planéta, vagy fényszög-pontokkal jelzett hatások a valóságban nem egyeznek a tényekkel, a tapasztalt életpontokkal, akkor a születési idő s vele az Asc. nem pontos. Az Asc.-t  és vele az egész házbeosztást eltolhatjuk úgy, hogy az élet főbb eseményeinek időpontjaira megfelelő planétahatások jussanak az életkörön. Így a születési időt is korrigálhatjuk.
Az életkör ilyképpen kiemelkedő dátumai nem annyira egyenes, határozottan körvonalazott eseményeket, mint inkább bizonyos periódusokat jelentenek, amelyeken belül az éppen érvényesülő hatások lépnek előtérbe. Egy-egy ilyen periódus különböző ideig tarthat, átlag addig, míg újabb jelzett periódus nem váltja fel, az egyes periódusok határait az életkörön szintén megállapíthatjuk.
Glahn nemcsak az eredeti planétaállásokat és fényszög-pontjait veszi figyelembe az életkörön, hanem a planéták antisciáit, s ezek antiscia-fényszögpontjait, mi több az ú.n. Mundán planétákat és a Mundán antisciákat szintén, fényszög-pontjaikkal együtt. Így olyan sok jellemző pontot nyerünk, hogy minden életévre több periódust, vagy eseményt jelző hatás mutatkozik, ami megfelel a tapasztalati valóságnak. Az antisciák ismeretében alkalmazzuk hát ezeket, és fényszög-pontjaikat az életkörrel kapcsolatban. Azt fogjuk találni, hogy az antiscia-pontok is meglepően jellemzik a velük egybevágó időpontokat: az antisciák főleg olyan hatásokat mutatnak, amelyek magából N.-ből, az ő kezdeményezésére indulnak ki.
A Mundán planétaállások és Mundán antisciák mibenléte már bonyolultabb dolog. Itt csak annyit jegyzünk meg, hogy a mundán-viszonylat azon alapszik, hogy minden ház egy-egy jeggyel áll összefüggésben. Láttuk, hogy az első ház lényegileg kapcsolatban áll az első jeggyel, a Kossal, s így tovább. Ha tehát a planéta a horoszkópban az Oroszlánban, /5. jegyben/ áll, akkor ugyanennek a planétának Mundán megjelenése az 5. házba kerül, aránylag éppoly távol a ház csúcsától, mint amilyen távol áll az eredeti planéta az elfoglalt jegy kezdetétől. Minthogy a házak nem egyenlő hosszúak, mint a mindig egyforma 30 fokos jegyek, a Mundán helyzetét át kell számítani, a következő formula szerint: a Mundán planéta foktávolsága a ház csúcsától úgy aránylik az illető ház fokhosszához, valamint az eredeti planéta jegybeli fokhossza aránylik a 30 fokhoz.
Az egyenlet kiszámításával megállapíthatjuk a Mundán planétaállásokat, de ha ezek Mundán fényszögeit is meg akarjuk állapítani, nem szabad elfelednünk, hogy a Mundán viszonylat nem a jegyre, hanem a különböző hosszúságú házakra vonatkozik, s egy-egy Mundán planéta fényszögei éppoly távol esnek az illető ház csúcsától, mint amilyen messze áll a Mundán planéta az általa elfoglalt ház csúcsától. Végül a Mundán-planéták antisciáit is megállapíthatjuk úgy, ahogy föntebb az antisciákról szólva ismertettük, de a Rák-Bak tengely helyett ennek a Mundán értelemben megfelelő IC-MC tengelyt véve alapul. A Mundán antisciák fényszögeit is megállapíthatjuk, és feltüntethetjük.




Előző <<   I.  II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   >> Következő